X                                                                                                                           کاربر گرامی | بدلیل انجام عملیات بروزرسانی ،  جهت اطلاع از قیمت کالاها با شماره تلفن شرکت تماس حاصل فرمایید با تشکر

نکاتی در رابطه با تهیه کارت گرافیک ۱۲ شهريور ۱۳۹۲, ۱۱:۴۱

نکاتی در رابطه با تهیه کارت گرافیک تشریح مشخصات کارت گرافیک
مشاهده مشخصات کارت گرافیک
تست کارت گرافیک
 یکی از عناصر مهم در کامپیوتر کارت گرافیک است و بسته به نیاز کاربران دارای انواع  مدل های مختلفی می باشد .
کاربران با توجه به نیاز و کار خود باید کارت گرافیک خود را انتخاب کنند و با توجه به امکانات کارت گرافیک قادر به استفاده از بازی ها ، برنامه های پیشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظیر ضبط و ویرایش فیلم می باشند .در زمان استفاده از تصاویر گرافیکی حجیم و یا اکثر بازیهای کامپیوتری ، ممکن است تصاویر بصورت منقطع نمایش داده می شوند ، ناگهان بازی یا برنامه قطع شود ، برنامه های گرافیکی به کندی اجراء شود و یا اصلاً بازی یا برنامه اجرا نشود ، در چنین مواردی استفاده از یک کارت گرافیک مطلوب و با سرعت مناسب علاوه بر افزایش کارایی سیستم ، امکان پردازش تصاویر دو بعدی و سه بعدی استفاده شده در بازیهاو برنامه های کامپیوتری را با سرعت بیشتر فراهم می نماید .

یکی از قطعاتی که توسط شرکت GIGABYTE تولید می شود کارت گرافیک است . گیگا بایت تنها شرکتی است که هم کارتهایی با چیپ ATI و هم با چیپ Nvidia تولید می کند که این امر باعث شده متنوع ترین کارتهای گرافیک دنیا را ارائه دهد .
شرکت GIGABYTE به دلیل تولید محصولات با کیفیت و کارایی بالا ،طراحی و قیمت مناسب همیشه مقامهای نخست را به خود اختصاص داده است.یکی از پر فروش ترین محصولات گیگابایت ،کارت های گرافیک این شرکت می باشد.


تشریح مشخصات کارت گرافیک

کاربران در زمان تهیه یک کارت گرافیک باید به یکسری از ویژگیهای مهم کارت گرافیک توجه کنند که شامل :

پردازنده : مهمترین عامل افزایش کارایی یک کارت گرافیک (Core Clock) سرعت پردازنده می باشد که بیشترین تاثیر را در رابطه با انجام عملیات تصاویر سه بعدی ، بدنبال خواهدداشت و امکان مشاهده سه بعدی متحرک بطور کامل فراهم شده است .
زمانیکه بازی های کامپیوتری با سرعت شصت فریم در ثانیه و یا بیشتر نمایش داده شوند ، وضعیت مطلوبی فراهم و تصاویر فاقد هرگونه لرزشی خواهند بود ( چشم انسان در این سرعت قادر به تشخیص لرزش تصاویر نمی باشد).
کارتهائی که قادر به تولید فرم ها با سرعت بیشتری باشد ، امکان مشاهده تصاویر بازی های کامپیوتری در Resolution بالاتر را بخوبی فراهم می نمایند .

حافظه (Ram) : در مواردیکه از کامپیوتر بمنظور انجام عملیات حجیم گرافیکی نظیر بازیهای کامپیوتری و یا ویرایش تصاویر ویدئویی استفاده می گردد ، اطلاعات مورد نیاز به منظور نمایش تصاویر درحافظه (Ram) کارت گرافیک ذخیره می گردد .
بسته به نوع بازی های کامپیوتر یا حجم عملیات گرافیکی به حافظه بیشتری نیاز خواهد بود . برای بازی های قدیمی ، حافظه ای به میزان 32 مگابایت کافی بوده ولی کیفیت و سرعت انتقال تصاویر در آنان نسبت به بازیهای جدید خصوصاً در Resolution 1600*1200 ، مطلوب نخواهد بود . به منظور استفاده از بازی های گرافیکی پیشرفته و resolution بالا تر ، می بایست از کارتهای گرافیکی که دارای حداقل 128 مگابایت حافظه می باشد استفاده گردد .

Memory bus : به عرض مسیر دیتا در حافظه گفته می شود . هرچه این عرض بیشتر باشد (256 بیت،128 بیت ،64 بیت ) سرعت جریان دیتا در رم بالا تر بوده و بطبع قدرت کارت بالا تر رفته و بازی ها و برنامه ها روان تر اجرا می شوند.
Memory clock :به سرعت حرکت دیتا در حافظه کارت گرافیک گفته می شود . این پارامتر هم نقش بسیار مهمی در کارت گرافیک بازی می کند .

AGP : مسئولیت ارسال دیتا به کارت گرافیک رادارد .تقریباً تمامی سیستم های جدید دارای یک اسلات agp به منظور اتصال کارت گرافیکی می باشد . سیستم های که طول عمر آنها بیش از 4 سال بوده و یا بعضی از سیستم های که دارای گرافیک onboard می باشند ، ممکن است این اسلات در آنها وجود نداشته باشد (کارت های گرافیک جدید از اسلات Agp استفاده می کنند ).
کارت های گرافیکی که از اسلات Agp استفاده می کنند قادر به حمایت از سرعتی بالغ بر x 4 تا x 8می باشند. در صورتی که سیستمی دارای اسلات Agp با سرعت 1x یا 2x باشد ، به دلیل ولتاژ آنها امکان استفاده از کارتهای گرافیکی با سرعت x 4 تا x 8 وجود نخواهند داشت .

DirectX :این تکنولوژی در حقیقت رابط بین برنامه یا بازی و کارت گرافیک می باشد .
اکنون ، کارت هایی ارائه شده است که ازDirectX 9 پشتیبانی و استفاده مینمایند . درصورتیکه تصمیم به استفاده از جدیدترین بازیهای کامپیوتری رادارید ، می بایست کارت گرافیکی انتخاب گردد که قادر به سازگاری با DirectX 9 API باشد .

خروجی DVI : با استفاده از کابل DVI می توان کامپیوتر را به دو مانیتور و یک تلویزیون متصل کرد و همچنین با استفاده از تبدیل DVI to VGA میتوان امکان اتصال همزمان به دو مانیتور آنالوگ را فراهم آورد .

خروجی S-Video : امکان ارسال سیگنالهای ویدئویی به تلویزیون ، VCR از طریق این پورت صورت می گیرد .


مشاهده مشخصات کارت گرافیک

اگر میخواهید مشخصات کارت گرافیک خود را مشاهده کنید میتوانید از روشهای زیر استفاده کنید :

روش اول : روی صفحه کار(Desktop) خود راست کلیک کرده و از این منو گزینه Screen Resolution را انتخاب کنید ، سپس به برگه Advance Setting را انتخاب کنید . پنجره جدیدی با نام کارت گرافیک شما باز میشود که میتوانید در برگه Adapter مشخصات کارت خود را مشاهده نمایید .

روش دوم : روی منویStart کلیک کنید و به منوی programsمیرویم وروی منوی Accesoories گزین System Toolsو سپس System Information کلیک میکنیم . برنامه System InformATIon اجراء میشود و به قسمت Hardware Resourcess و سپس Components وبرگه Display که در آن مشخصات کامل و کلی سیستم خود را مشاهده مینمایید.


تست کارت گرافیک

بهترین برنامه برای تست کارت گرافیک برنامه Dmark می باشد . این برنامه محصول شرکتfeuturemark 2003 میباشد . این برنامه تمام جوانب کارت را بررسی و تست می کند و به کارت امتیاز می دهد .

تذکر : لازم به ذکر است رنگ بورد کارت گرافیک هیچ نقشی در کیفیت آن نداشته و فقط برای تشخیص ظاهری کارت میباشد .HPaba.jpg
printer-1.jpg