X                                                                                                                           کاربر گرامی | بدلیل انجام عملیات بروزرسانی ،  جهت اطلاع از قیمت کالاها با شماره تلفن شرکت تماس حاصل فرمایید با تشکر

مستند تاریخچه اپل Apple ۲۵ خرداد ۱۳۹۳, ۱۵:۳۱

مستند تاریخچه اپل Apple

این همان سیب نیوتن بود که بر سر استیو جابز فرود آمد و او پی به یک راز جدید برد؟
این جمله بیانگر عقیده عده ای بود که استیو جابز را داوینچی عصر تکنولوژی و دنیای فناوری نامیدند.
در مورد بیوگرافی و داستان زندگی استیو جابز چه میدانید؟مردیکه علاقه داشت شلوار جین به پا کند و با کفش ورزشی در جلسات و کنفرانس های مهم ظاهر شود؟
برای شناخت بیشتر این الگوی بزرگ موفقیت با استودیو زیمابی در بررسی تاریخچه اپل همراه باشید.
ابو الفتاح جان جندلی که یک مهاجر اهل سوریه بود در سال 1955 برای ادامه تحصیل به سن فرانسیسکو رفت و رابطه اش با یک دانشجو به نام جوآن کارول منجر به تولد استیو شد.در آن زمان بزرگ کردن یک فرزند نا مشروع ، آن هم از یک مرد مسلمان توسط یک دختر دانشجو چیز معمولی نبود ، پس جوآن تصمیم گرفت زوجی پیدا کند تا استیو را بعنوان فرزند خواندگی قبول کنند. پس از آنکه پل و کلارا جابز سرپرستی این نوزاد نگون بخت را بعهده گرفتند وی را استیو نامیدند و با امضا اوراق فرزند خواندگی به مادر استیو تعهد دادند که وی را به کالج فرستاده و تمامی هزینه های تحصیل او را تامین کنند.با اینکه جابزها هردو مدت ها بود فوت شده بودند اما هروقت صحبتی از پدر و مادر استیو به میان می آمد بی درنگ نام این دو بر زبان استیو جاری میشد.
استعداد استیو باعث شد که کلاس پنجم را بصورت جهشی طی کرده و دوره ابتدایی را یکسال زودتر به اتمام رساند. یکی از علائق جابز در دوره نوجوانی شرکت در سخنرانی های شرکت hp بود. در همین جلسات بود که موجبات آشنایی وی با استیو وزنیاک کسی که بعد ها بهترین شریک ، دوست و همکارش شد فراهم آمد.

استیو دوره دبیرستان را در (کوپر تینو)ی کالیفرنیا به اتمام رساند و سپس بهمراه وزنیاک بعنوان کارمند تابستانی شرکت Hewlett pakard استخدام شد. پس از آن استیو در کالج رید (reed) در پورتلند مشغول به تحصیل شد . کالج رید یکی از بهترین و در عین حال گرانترین کالج های آن زمان بود ، طوریکه پل جابز که مکانیک یک شرکت تولید لیزر و کلارا جابز که یک حسابدار بود برای انجام تعهدشان به مادر استیو همه پس انداز خود را خرج کردند اما بعداز یکسال ، استیو ترک تحصیل کرد چرا که به عرفان و تصوف شرقی علاقمند شده بود. در همین زمان بود که استیو برای گذران زندگی و امرار معاش مجبور شد به کارهایی مثل برگرداندن شیشه های نوشابه تن دهد تا از این طریق روزانه 5 سنت به دست آورد و تنها دلخوشی و هدف وی در آن زمان پس انداز پول برای تامین مخارج یک سفر روحانی به هند بود. در همان زمان استیو تصمیم به ساخت وسیله ای به نام Blue Box گرفت که خریدارانش مینوانستند با استفاده از آن تماس های قاچاقی رایگان از راه دور برقرار کنند. استیو چندین ماه قبل از اینکه این وسیله غیر قانونی اعلام شود پول خوبی از طریق فروش این دستگاهها بدست آورد.

پس از آن استیو و دوستش دنیل که بعدها نخستین کارمند شرکت اپل شد به هند مسافرت کردند تا در سفر به هند به دنبال فلسفه زندگی بگردند. استیو بعداز این سفر در شرایطی به آمریکا برگشت که سرش را تراشیده بود و لباس سنتی هندی ها را به تن کرده بود. وی بعداز آنکه به آمریکا برگشت در شرکت آتاری بعنوان مسئول ساخت مدار الکترونیکی مشغول بکار شد. در همان هنگام بود که استیو کامپیوتر شخصی که وزنیاک برای استفاده شخصی خودش ساخته بود را دید و توانست وی را متقاعد کند که شرکتی برای ساخت و بازاریابی کامپیوتر تاسیس کنند.

در آوریل سال 1976 میلادی بود که دو استیو یعنی استیو جابز و استیو وزنیاک تصمیم به راه اندازی کسب و کار خود گرفتند. نام اپل خیلی ساده انتخاب شد. از آنجاییکه جابز بیشتر گیاه خوار بود و به سیب علاقه زیادی داشت این نام برای شرکت انتخاب شد. جابز با فروش فولکس واگن خود و وزنیاک با فروش ماشین حساب hp خود هرکدام مبلغ 500 دلار برای سرمایه اولیه شرکت فراهم کردند و اینگونه بود که اپل شکل گرفت. اپلI نخستین کامپیوتر شخصی بود که این دو ساختند دو سال بعد اپلII موفقیت بسیاری برای آنها به ارمغان آورد و اپل را به یک باره مبدل به شرکتی شاخص در بازار رایانه های شخصی نمود. پس از آنکه سهام اپل بصورت عام عرضه شد و با توسعه تدریجی شرکت استیو ، جان شولی را از پپسی کولا بعنوان مدیر اجرایی به اپل آورد.

چندی بعد در زمان مسابقات (سوپر باول) –{مسابقه ایکه هر سال برای انتخاب قهرمان لیگ فوتبال ملی آمریکا برگزار میشود} در زمان استراحت کوارتر سوم یک تبلیغ تلویزیونی جالب برای کامپیوتر های اپل پخش شد که شاید بتوان آنرا یکی از جالبترین تبلیغ های تلویزیونی تاریخ دانست. در این تبلیغ که توسط کارگردان بلند آوازه هالیوودی (اسکات) ساخته شد زن ورزشکاریکه کفش و لباس ورزشی قرمز به تن داشت به سمت صفحه ای که در آن برادر بزرگتر که بصورت سنبلیک به IBM اشاره داشت میدود و چکشی را به سمت او پرتاب میکند ، به دنبال محو شدن تصویر برادر بزرگ ، پیامی روی صفحه میاید که اپل مکینتاش را معرفی و به دنبال این پیام لوگوی چند رنگ اپل در یک پس زمینه سیاه رنگ به نمایش گذاشته میشود. در نشست سالانه سهامداران ، جابز سیستم عامل مکینتاش را به حضار هیجان زده معرفی کرد و این سرآغاز شوهای معروف جابز بود. پس از آن یود که مکینتاش به نخستین کامپیوتر موفق از لحاظ تجاری مبدل شد.

در آن زمان جابز با اینکه رهبر کاریزماتیک و موفقی برای اپل بود ، از سوی کارمندان ، بعنوان یک مدیر نا منظم و مستبد لقب گرفت. این موضوع به دنبال کسادی بازار در اواخر سال 1984 میلادی و اختلافات وی با شولی (کسیکه خود جابز اورا بر مسند میریت نشاند) در پی یک کشمکش قدرت منجر به برکناری استیو جابز از شغلش بعنوان رئیس قسمت مکینتاش گردید.

جابز که خودرا برکنار شده از شرکتی میدید که خود تاسیس کرده بود همه سهامهایش را در اپل به جز یک سهم فروخت. برخی علت نگه داشتن این تک سهم را بصورت نمادین و برای حق شرکت در جلسات سهامداران و دریافت اخبار مربوط به شرکت میدانستند. پس از آن استیو شرکت   next را تاسیس کرد و به سبب قدرت تکنیکی بالا و بکارگیری نرم افزار های شی گرائی توانست ایده های نو و محصولات ابتکاری خود را در کنفرانس های علمی و آکادمیک معرفی و عرضه نماید. در همین شرکت بود که او ایده کامپیوتر های بین شخصی را در مقابل کامپیوتر های شخصی مطرح نمود ، کامپیوترهاییکه به کاربرانش امکان ارتباط با هم را میداد. بعده ها نخستین سرور کامپیوتری جهان با ایده از همین نمونه اولیه ساخته و نخستین مرورگر جهان شکل گرفت.

اما در همان هنگام از سوی دیگر اپل به خاطر سوء مدیریت و ناتوانی اش در ارتقا سیستم عامل ، دچار بهران شد و تا آستانه ورشکستگی پیش رفت. به همین خاطر اپل شرکت next را از جابز خرید. این موضوع سبب شد که جابز به اپل برگردد. جابز رئیس موقت اپل شد و برای سوددهی ، تعدادی از پروژه ها را متوقف کرد. اقدامات انضباطی جابز گرچه نادر بود ولی خیلی زود شرکت را در مسیر جدید و روبه رشد و تعالی رهنمون کرد. با خرید next سیستم عامل next step تکامل و به سیستم عامل مکینتاش تبدیل شد.تحت راهنمایی جابز و با معرفی محصولات تازه ای همچون imac که تلفیقی از هنر زیبایی شناسی و تکنیکی جابز بود ، سود شرکت به میزان زیادی افزایش یافت و سرانجام در مک وورلد سال 2000 ریاست موقت جابز در اپل تبدیل به ریاست دائمی شد و بدنبال آن با ساخت محصولاتی چون پخش کننده موسیقی آی پاد-نرم افزار آی تیونز-آی پد و آیفون دنیای کالاهای دیجیتال را متحول کرد و برگ مهمی از تاریخ دنیای فناوری و تکنولوژی را ورق زد.

زمانیکه استیو به اپل بازگشت اینترنت به عنوان یکی از رسانه های مهم شناخته و گاها مهمتر از شبکه های تلویزیونی قلمداد میشد. در این سال ها با گسترش محبوبیت سایت های تبادل موسیقی توجه اپل بویژه شخص استیو جابز به علاقمندی عموم برای استفاده از این سرویس در فضای وب موجب شد تا خط تولید دستگاه پخش موزیک قابل حمل با نام آی پاد و سرویس آی تیونز راه اندازی شود. این سرویس که امکان دانلود موسیقی مورد دلخواه کاربران را فراهم آورد خیلی زود مورد توجه علاقمندان به موسیقی قرار گرفت و بیش از نیمی از بازار موسیقی را قبضه کرد. بطوریکه شرکت های دیگر مانند سونی نیز با مشاهده چنین بازاری در تکاپوی نفوذ بیش از پیش به این بازار افتادند. بعداز آن اپل به میان قشر دیگری از جامعه کاربران خود نفوذ کردو با معرفی دستگاه آی پد خود در کریسمس ، بطور غیر مستقیم انتخاب اول مردم را برای خرید کادو مشخص کرد.

طوریکه هیچ آی پدی در فروشگاه ها باقی نماند و این یعنی پیروزی شیرین برای اپل که بعداز چندین سال دوباره پله های ترقی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشت. هدف اپل از معرفی این محصولات بطور همزمان تسلط بیشتر بر بازار موسیقی ، گسترش سیستم عامل بی رقیب خود و کنار زدن رقبایی چون مایکرو سافت بود که از اولین تاثیرات توزیع این محصولات استفاده عده زیادی از کارمندان مایکرو سافت از تولیدات اپل و هنرمندی استیو جابز بود که منجر به تشویش و نگرانی مدیران ارشد مایکروسافت گردید.

جابز را همه با آن شوهای تجاری فوق العاده اش در مک وورلد میشناسیم و به یاد میاوریم ، در حالیکه با انرژی زیاد و مشتاقانه خصوصیات محصولات جدیدش را به رخ میکشید. مهارت های بازار یابی ، سخنرانی های مهیج و ترغیب کننده  در ارائه محصولات ، معرفی امکانات و تفاوت های بارز و چشمگیر تولیدات اپل در کنار دیگر محصولات را میتوان از دلایل محبوبیت و قدرت این برند دانست تا جاییکه موجب شد تا از برندهای برتری همچون گوگل و دیگر رقبا پیشی گرفته و در صدر جدول محبوبترین برند قرار بگیرد.جالب است بدانید همزمان با موفقیتهای پی در پی اپل در دنیای تکنولوژی و کامپیوتر استیو جابز شرکت انیمیشن سازی پیکسار را که تولیداتی همچون داستان اسباب بازی ها ، هیولاها ، پیدا کردن نمو ، دنیای شگفت انگیز ماشین ها ، و راتاتور را ارائه میکرد خرید و سالها بعد آنرا به شرکت بزرگ والت دیسنی با مبلغی معادل 7.4 میلیارد دلار فروخت ، بدین ترتیب جابز یک شبه تبدیل به بزرگترین سهامدار دیسنی شد.
عموما جابز را مدیر خود شیفته با روحیه های تهاجمی میدانستند ولی وی توانست با شناخت نیاز بازار و درخواست مصرف کنندگان ، محصولاتش را در صدر محصولات آی تی قرار دهد.

نماد اولیه اپل که توسط جابز طراحی شده بود ، ایساک نیوتون را در حالیکه زیر یک درخت سیب نشسته نشان میداد.هرچند که این طرح خیلی زود جای خود را با طرح مشهور سیب رنگین کمان که یک گاز از کنار آن گرفته شده بود داد ، بعد ها بصورت تک رنگ و بعنوان لوگوی اصلی شرکت اپل انتخاب شد.
اگرچه هرروز جای خالی استیو جابز در کنار محصولات جدید اپل بیش از پیش احساس میشود ، ولی همواره یادو خاطره این الگوی مسلم موفقیت در ذهن دوستداران محصولات اپل و علاقمندان به دنیای کالاهای دیجیتال ماندنی و جاودانه است.

apple1
printer-1.jpg
HPaba.jpg